Search
Generic filters
Exact matches only

Sporting Achievements

During the course of the year there are a number of occasions where the school recognises and applauds the sporting achievements of its students. The Sports and PE departments generally hear of such successes but there are some girls who reach representative status outside of the school’s domain, particularly in minor codes, which we don’t know about. We need you to tell us about achievements.

If you know of a WGC student who has been chosen in a regional or national squad or team, who has broken a record or achieved similar sporting success in any sports code, please let us know. We want to acknowledge our students’ successes.

Email sport@wgc.school.nz or phone 04 472 5743 Ext 711

Sports Awards
This is an annual event held in Term 4 at WGC, to present School Sports Honours, Coaching Awards and Sports Trophies.

2020 Sports Awards Recipients

SPORT
ACHIEVEMENT
STUDENT
Sportsperson of the YearSorita Pho
Contribution to SportRhiannon Bond
Team of the Year 1st X1 Football & 1st X1 Hockey
Social Team of the YearBadminton Senior WGC 4
Coach of the YearMaddi King
All Round Sports & Cultural ExcellenceRebekah Raihania
ATHLETICSJunior ChampionPoppy Healy
ATHLETICSIntermediate ChampionKatelyn Sceats
ATHLETICSSenior ChampionEmma Douglass
ATHLETICSNZ RepresentativeEmma Douglass
BADMINTONJunior ChampGabrielle Esguerra
BADMINTONSenior ChampJessica Tsai
BASKETBALLJunior Player of the YearSannaya Sului
BASKETBALLMost Improved PlayerRuby McAuley
BASKETBALLPlayer of the YearRhiannon Bond
CRICKETValuable ContribtionLivia Chambers
CRICKETPlayer of the YearAnna Martin
CROSS COUNTRYJunior Runner of the YearAmy McHardy
CROSS COUNTRYSenior Runner of the YearJessica Hughes
FLOORBALLPlayer of the YearMaya Hatchwell
FLOORBALLNZ RepresentativeMaya Hatchwell
FOOTBALLJunior Player of the YearLara Smith
FOOTBALLMost Improved PlayerHannah McKenzie
FOOTBALLPlayer of the YearSamantha Whyte
FOOTBALLNZ RepresentativeJemma Catherwood
FUTSALJunior Player of the YearOlive Lynch-Gerrard
FUTSALPlayer of the YearSamantha Whyte
HANDBALL
Player of the YearKristina Hames
HOCKEY
Junior Player of the YearAmy McHardy
HOCKEYMost Improved PlayerCara Penetito
HOCKEYValuable ContributionLesina Pereira
HOCKEYPlayer of the YearSorita Pho
HOCKEYNZ RepresentativeRuby Baker
HOCKEYNZ RepresentativeSorita Pho
LACROSSEPlayer of the YearRuby Christensen-Walden
LACROSSEPlayer of the YearPippa Cockerton-Holmes
NETBALLJunior Player of the YearKate McHardy
NETBALLMost Improved Senior BLucy Hegan
NETBALLPlayer of the Year Senior BMeg Rongen
NETBALLMost Improved Senior ACelia Beaglehole
NETBALLValuable Contribution Senior AOllie Preston
NETBALLPlayer of the Year Senior AMaia Wilson
ORIENTEERING
Orienteer of the YearRachel Baker
ROWINGJunior Rower of the YearNico Daly
ROWINGCox'n of the YearRegina Custodio
ROWINGCrew of the YearU15 Octuple
ROWINGRower of the YearAlice Fahey
RUGBYMost Improved Cody Tanielu Winter
RUGBYValuable ContributionMaddi King
RUGBYPlayer of the YearNatascha Casey
SWIMMINGJunior ChampCatherine Sonerson
SWIMMINGIntermediate ChampSophie Buchanan
SWIMMINGSenior ChampHannah Pulham
UNDERWATER HOCKEYValuable ContributionKate Diack
UNDERWATER HOCKEYPlayer of the YearBelle Burdon
VOLLEYBALLMost Improved PlayerHannah Bigwood
VOLLEYBALLPlayer of the YearMaia Wilson
WATER POLOValuable ContributionHayleigh Bond
WATER POLOValuable ContributionHannah Westaway
WATER POLOPlayer of the YearRuby Lucas